Starostlivosť o bižutériu

Bižutéria je in a na rozdiel od šperkov z drahých kovov aj cenovo dostupná. No nezabudnite sa o ňu starať.

I keď sa do našej ponuky snažíme vyberať len kvalitné kúsky, bižutéria ako taká nemá rovnaké kvalitatívne vlastnosti a životnosť ako šperky z drahých kovov. Poradíme vám, ako dodržať vhodnú starostlivosť o ňu:

  • Na rozdiel od šperkov z drahých kovov je bižutéria krehkejšia, preto s ňou treba opatrne zaobchádzať a dať pozor na mechanické poškodenie, treba sa napríklad vyhnúť styku s tvrdými alebo ostrými predmetmi.
  • Viete, že každá pokožka na bižutériu reaguje inak? I keď vašej pokožke bižutéria neprekáža, môže to byť opačne… Takisto môže vzhľad bižutérie poškodiť aj to, ak skladujete všetku svoju bižutériu pri sebe (napr. v jednej krabičke)
  • Vzhľad a vlastnosti bižutérie môže poškodiť alebo zmeniť kontakt s vodou, parfumom, makeupom, ľudským potom (ktorý môže spôsobiť oxidáciu šperku), morskou či chlórovanou vodou, chemickými prípravkami, pleťovou, telovou i vlasovou kozmetikou atď.
  • Bižutériu práve z horeuvedených dôvodov neodporúčame nosiť na kúpalisko, do kúpeľov či blízko minerálnych prameňov, pri športovaní alebo zvýšenej fyzickej námahe (kvôli kontaktu s potom).
  • Takisto môže vzhľad bižutérie poškodiť aj to, ak skladujete všetku svoju bižutériu pri sebe (napr. v jednej krabičke). Poškodenie môže byť spôsobené vzájomným kontaktom rôznych kovov, alebo sa šperky môžu o seba vzájomne poškriabať.

Odporúčame každý kúsok bižutérie skladovať osobitne, na samostatnom mieste, alebo aspoň zabalený vo vlastnom vrecúšku či papierovej vreckovke.